İDRARDA YANMA ŞİKAYETİNİZ Mİ VAR???

                                
Kadın üreme sistemi organlarının, idrar boşaltım sistemi organları ile olan yakın komşuluğu ve yapısal özellikleri; jinekolojik ameliyatlar ve/veya radyoterapi uygulanması sonrası, erken veya geç dönemde (6-8 ay) çeşitli şikayetlere neden olabilmektedir.

Bu şikayetler:
 • İdrar kesesi iltihaplanması (Sistit)
 • Sık sık idrara gitme, günde 7-8 kezden daha fazla idrara gitme.
 • İdrar kaçırma (Üriner İnkontinans).
 • İdrar yapamama (idrar kesesi atonisi).
 • İdrar yapmada güçlük ve idrarı tam boşaltamama.
 • İdrar kesesi veya idrar yolu ile hazne veya rahim arasında normalde mevcut olmayan açıklıkların oluşması: devamlı idrar akışı (fistül) şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Şikayetler tek başına veya birkaçı bir arada olabilir ve tedaviden hemen sonra veya daha geç dönemlerde söz konusu olabilirler. 
 • SistitSistit, idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. İdrar kesesi böbreklerde süzülerek oluşan idrarın depolandığı, kaslardan oluşan bir torbadır. İdrar kesesi ile idrar yolu açıklığı arasında bulunan tüp şeklindeki kanala üretra (idrar yolu) denir. Sistit durumunda genellikle hem idrar kesesinin hem de üretranın iltihaplanması söz konusudur. Kadınlar sistit oluşumuna erkeklere oranla yapısal özellikleri ve idrar kesesinin komşulukları nedeniyle daha eğilimlidirler.
  Sistit birçok nedenden oluşabilir. Bu nedenler arasında infeksiyon, mekanik zorlamalar, travmalar (cinsel ilişki, sıkı ve sentetik kumaştan yapılmış pantalon ve iç çamaşırı giymek, gebelikten korunmak için diafram kullanmak vb), kimyasal maddeler (parfümlü sabunlar, vaginal deodorantlar, sperm öldüren kremler), menopoza bağlı östrojen hormon eksikliği, uzun süre idrar yapmayı erteleme sayılabilir. Ayrıca bazı vaginal ifnfeksiyonlar sistit şikayetlerin tekrarlanmasına yol açabilir. Anksiyete, depresyon gibi durumlar da sistite benzer şikayetlere neden olabilir.


  Sistit durumunda aşağıda belirtilen şikayetlerden
  bir ya da birkaçını birlikte hissedebilirsiniz:

  - Sık idrar yapma ihtiyacı hissedersiniz fakat her gittiğinizde az miktarda idrar yaparsınız.
  - İdrar yaparken ağrı, yanma ya da sızı hissedersiniz.
  - Gece uyurken az miktarda idrar yapmak için tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız.
  - Koyu renkli ve bulanık, bazen et suyu görünümünde idrar yapabilirsiniz.
  - İdrarınız keskin hatta balık gibi kokabilir.
  - İdrar yapmayı erteleyemezsiniz hatta tuvalete yetişememe ve idrar kaçırma gibi durumlar söz konusu olabilir.
  - Alt karın bölgesinde ya da belinizde ağrı hissedebilirsiniz.
  - Kendinizi iyi hissetmezseniz, hasta gibisinizdir ve ateşiniz yükselebilir.  
  Sistit durumunda ne yapmalısınız?1. Bol su için. Bol sıvı almak itihaba neden olan mikroorganizmalardan idrar kesesinin yıkanmasına, temizlenmesine yardım eder, idrarın yoğunluğunu azaltır ve yanma, sızıyı hafifletir. Şikayetleriniz gece başlamış olsa dahi ilk 4 saat, her saat başı yaklaşık 1/2 litre, bunu izleyen 8 saat ise 2 saatte bir yaklaşık 250 ml sıvı alın.
  Su içmeniz tercih edilir ancak su içemiyorsanız süt, açık çay gibi yumuşak sıvılar içebilirsiniz. Portakal suyu gibi içecekler içmeyiniz.
  2. İdrarın asiditesini azaltma, şikayetlerinizi hafifletecek ve bakterilerin çoğalmasını durduracaktır. Bu nedenle bir çay kaşığı bikarbonat (soda), bir su bardağı suya konularak eritilir ve içilir. Eczaneden sitrik asit tuzu içeren ürünler de alabilirsiniz. Fakat yüksek tansiyonu ya da kalp hastalığı olan kadınlar doktorlarına danışmadan bikarbonat ya da sitrik asit tuzu içmemelidir.
  3. İhtiyaç hissettikçe tuvalete gidin, idrarınızı tutmaya çalışmayın.
  4. Kendinizi sıcak tutun, karnınıza ya da bacaklarınızın arasına sıcak su şişesi koyabilirsiniz. İkinci bir sıcak su torbasını belinize de yerleştirebilirsiniz.
  5. Mümkün olduğunca dinlenin.
  6. Ağrı için aspirin ya da parasetamol içeren ilaç alabilirsiniz.
  7. İyileşinceye kadar alkol içmemeli, cinsel ilişkide bulunmamalısınız. 
  Sistit nasıl önlenebilir?1. Her gün en az 1.5-2 lt sıvı alınması halinde, bakterilerin mesanenizden temizlenmesini sağlarsınız.
  2. Tuvaletiniz geldiğinde tuvalete gidin, idrarınızı tutmaya çalışmayın.
  3. Tuvalet temizliğinizi önden arkaya doğru yapın. Böylelikle bakterilerin anüsten üretraya doğru taşınmasını engellemiş olursunuz.
  4. Vaginal deodorantlar veya duş, parfümlü sabun, pudra kullanımı üretrayı tahriş edebileceğindin böyle ürünleri kullanmayın.
  5. Ayakta duş şeklinde banyo yapmayı tercih edin.
  6. Sıkı, dar pantolonlar ve sentetik iç çamaşırları giymeyin. Pamuklu iç çamaşır ve etek giyme, perinenin nemli ve sıcak olmasını engelleyerek, bakterilerin yayılmasını önler.
  7. Alkollü içecekler, meyva suları, koyu çay veya kahve içmeyin ve baharatlı yiyecekler yemeyin.
  8. İlişki sonrası sistit şikayetiniz artıyorsa;
  - Cinsel ilişki öncesi genital bölgenizi ve ellerinizi mutlaka yıkayın. Eşinizin de yıkamasını isteyin.
  - İlişki sonrası hemen idrarınızı yapmaya çalışın.
  - Eğer ilişki sırasında veginanızı kuru hissediyorsanız, jel gibi kayganlaştırıcı ürünler kullanın.
  9. Menopozdan sonra, doktorunuzun reçete edeceği östrojen hormonu içeren kremler yararlı olabilir.


  Şu Durumlarda Doktorunuza Başvurmalısınız:
  1. İdrarınızda kan varsa (idrarın rengi et suyu görünümünde ve kanlı ise),
  2. Yukarıda bahsedilen sistiti düzeltici girişimleri yapmanıza karşın 24 saat sonra şikayetlerinizde bir düzelme olmuyorsa,
  3. Gebelik olasılığı varsa,
  4. Ateş yükselmesi, belinizde ve alt karın bölgenizde ağrı şikayetiniz varsa doktorunuza başvurmalısınız.


  Doktorunuz idrar tahlili yaptırarak, sistite neden olan durumun mikroorganizmalar olup olmadığını belirleyecektir. Bakterilere bağlı iltihaplanma söz konusu ise antibiotik kullanımı ile; vaginal akıntı veya kaşıntı varsa uygun ilaçlarla tedavi yapılacaktır. Bazen tedaviye rağmen, şikayetlerde tekrarlama olabilir.
  İdrar kültürü sonucuna göre antibiotik değiştirilecektir. Üriner sisteme ilişkin bir takım sorunlar da (taş, anomali) sistitin tekrarlanmasına yol açabileceğinden, doktorunuz daha ileri tetkik ve tedavi için hastaneye yatmanızı gerekli görebilir.
  kaynak:www.saglik-info.com

  Yorum Yaz
  Arkadaşların Burada !
  Arkadaşların Burada !